Breaking Ads
Home / Recent News

Recent News

واکنش فیفا به خودسوزی «دختر آبی»: دولت ایران آزادی و امنیت زنان را تامین کند

واکنش فیفا به خودسوزی «دختر آبی»: دولت ایران آزادی و امنیت زنان را تامین کند

فدارسیون جهانی فوتبال، فیفا در واکنش به خودسوزی سحر خدایاری موسوم به «دختر آبی» تلاش زنان ایران برای ورود به ورزشگاه‌ها را «مبارزه مشروع» خواند و از مقام‌های دولت ایران خواست که «آزادی و امنیت» زنان را در این مسیر فراهم کند.

در بیانیه فیفا که سه‌شنبه ۱۹ شهریور صادر شده، خودسوزی سحر خدایاری «تراژدی» خوانده و نوشته شده که فیفا با مقام‌های ایرانی در این باره تماس می‌گیرد.بیشتر در این باره: موج واکنش‌ به مرگ «دختر آبی»؛ علی کریمی خواستار بایکوت ورزشگاه‌ها شد


پیش از صدور این بیانیه سه بازیکن تیم ملی فوتبال زنان سوئد در واکنش به خبر خودسوزی سحر خدایاری موسوم به «دختر آبی»، از فدارسیون جهانی فوتبال خواسته‌ بودند که به این موضوع واکنش نشان دهد.

I have a platform and I have never been afraid of raising my voice when in need.This is a tragedy and it can’t continue anymore. @FIFAcom it’s time to act and not be silent.WE need to help the women of Iran fight against gender apartheid.This is about human rights!#SaharKhodayarihttps://t.co/UE4r071Niv

گستره

کیلومترها ویرانی از توفند بی‌سابقه دورین به جا مانده است.
Image captionکیلومترها ویرانی از توفند بی‌سابقه دورین به جا مانده است.

با فروکش کردن توفند دورین در باهاما نیروهای امداد توانسته‌اند به مناطق آسیب دیده در شمال باهاما برسند.

تصاویر هوایی رد ویرانی را در مسیر این توفند نشان می‌دهد.

هوبرت مینیس، نخست وزیر باهاما گفته است انتظار می‌رود آمار تلفات از هفت نفر فعلی بیشتر شود.

بادهای ناشی از این توفند قدرتمند جزایر آباکو را با قدرتی بی‌سابقه درهم کوبید و گرندباهاما هم گرفتار ویرانی گسترده و سیل شدید شده است.

در حال حاضر دورین به سمت شمال حرکت می‌کند اما هنوز هم ساحل شرقی آمریکا در خطر است.

کارشناسان هواشناسی می‌گویند ممکن است این توفند روز پنجشنبه در ساحل کارولینای شمال یا جنوبی با زمین برخورد کند.

اگرچه دورین ضعیف‌تر شده و در درجه دو قرار داد هنوز منطقه بزرگی را با سرعت بادی حدود ۱۶۵ کیلومتر در ساعت پوشش می‌دهد.

نخست وزیر باهاما گفته این منطقه با یکی از بزرگ‌ترین سوانح طبیعی تاریخ خود روبروست.

لیا هد ریگبی که یک گروه امدادی در آباکو را رهبری می‌کند به نقل از نیروهای خود در محل گفته “تعداد کشته‌شدگان زیاد است.”

خانم ریگبی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته “ویرانی مثل آخرزمان است.”

تصاویر هوایی از آباکو از جمله بندر مارش نشان می‌دهد کیلومترها در این جزیره ویران شده، سقف خانه‌ها جاکن شده، خودروها و قایق‌ها واژگون شده‌اند.

آلیشیا کوک، از ساکنان این بندر می‌گوید “هیچ چیز در بندر مارش نمانده. مردم وحشت‌زده‌اند و غارت را شروع کرده‌اند. هیچ راهی برای نجات مردم از این وضع دیده نمی‌شود.”

باب کورنا ساکن دیگر این بندر بعد از تخلیه بندر مارش به خانه پسرش در ناسائو رفته و به بی‌بی‌سی گفته است “آب تا گردنم آمده بود و دو سه ساعت در همین حد باقی ماند. بالاخره پسرم رسید و ما را به جای امن رساند. ما توفندهای زیادی دیده‌ایم. همه نوع طوفان دیدیم اما هیچ وقت به این بدی نبوده. واقعا مثل این بود که وسط اقیانوس ایستاده باشی. واقعا وحشتناک بود. وحشتناک!”

وضعیت در گرندباهاما نامشخص‌تر است، چرا که دورین تنها اواخر روز سه‌شنبه بعد از دو روز درهم‌کوبیدن این منطقه از آن عبور کرد. بسیاری از راه‌های ارتباطی و مخابراتی قطع شده است.

بیشتر عملیات امداد به شیوه‌های ابتدایی انجام می‌شود، و مردم از قایق و جت اسکی کمک می‌گیرند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزیر امنیت ملی باهاما خبرداده که نیروهای امداد درحال رسیدن به منطقه‌اند: “اولویت ما جستجو، نجات و بهبود است، کمک همه، دولت، تجار، کلیسا، گروه‌های مدنی و افراد برای احیاء زندگی مردم لازم است.”